КАРАНТИН. Рекомендації психолога

ЯК ЗМІЦНИТИ СТОСУНКИ В РОДИНІ ПІД ЧАС КАРАНТИНУ?
Під час карантину більшість сімей стикаються з труднощами постійного знаходження в обмеженому просторі протягом тривалого часу, і в зв'язку з цим, а також з іншими стресовими факторами, в родині неминуче виникають конфлікти.
            Тому варто познайомитися з простими порадами, які допоможуть вам не тільки вирішувати конфліктні ситуації, але і використовувати час карантину для поліпшення стосунків всередині вашої родини.


ПРИЙОМИ, ІДЕЇ, СЕКРЕТИ І ТРАДИЦІЇ,
ЯКІ ЗРОБЛЯТЬ ВАШУ РОДИНУ МІЦНІШЕ.
Якщо ви вважаєте що найважливіше, що батьки можуть дати своїй дитині - щаслива сім'я, то ця стаття для вас! Для дитини справді сім'я - це цілий світ, в якому вона вчиться любити, поважати, співпереживати, піклуватися, бути щасливим. І якщо цей світ наповнений радістю і взаєморозумінням, дитина буде здоровою, буде із задоволенням пізнавати світ, вчитися перемагати, спілкуватися з іншими дітьми і просто бути щасливим!
Тому пропоную переглянути декілька простих способів, які дозволять під час карантину зробити  вашу родину більш міцнішою,  а ваші стосунки більш бажаними і щирими.

«ЯК ЗАЛИШАТИСЯ АДЕКВАТНИМИ БАТЬКАМИ» СІМ  ПІДКАЗОК НА ЧАС КАРАНТИНУ.



П Р О Д У К Т И     І     Н А С Т Р І Й
Шоколад містить речовин для поліпшення настрою: у какао-бобах багато магнію, який підвищує стресостійкість людини, покращує пам’ять, імунітет і стан нервової системи, містить фенілетиламін, що стимулює діяльність нервових клітин і сприяє покращанню настрою. До того ж солодощі збільшують рівень ендорфінів — «гормонів щастя».
Кориця дарує задоволення. Аромат кориці здатний поліпшити пам’ять і стимулювати роботу мозку, він посилює рішучість і прибирає нервовість, чудовий афродизіак, який до того ж покращує настрій, нормалізує і покращує травлення, знижує рівень цукру і покращує його засвоєння.
Масло зміцнює нерви. Вживаючи в їжу масло, людина стає більш урівноваженою і спокійною. Жирові компоненти масла допомагають своєчасному оновленню клітин нервової системи і головного мозку.
Банани — смачний засіб проти депресії. Поївши бананів, людина помітно веселішає. У них багато кальцію, а також банан поліпшує склад крові.
Перець дарує відчуття щастя, прискорює обмін речовин та регулює кров’яний тиск. Гостра складова перцю здатна нейтралізувати больові відчуття. Солодкий перець містить сполуки, що не дозволяють канцерогенам проникати в клітини.
Помідори надають сміливості, у них багато заліза, що допомагає боротися з анемією та астенією, і цинку, який регенерує клітини шкіри. Якщо пити томатний сік через півгодини після прийому їжі, поліпшується загальне самопочуття.
Сир має властивість веселити. Рекомендований як універсальний продукт харчування і незамінне джерело білків, кальцію і калію. Рекомендований людям, що працюють з великим фізичним навантаженням.
Молоко містить амінокислоти, які надають заспокійливий ефект і поліпшують настрій. Молоко — відмінний засіб у боротьбі з безсонням: в народі для лікування безсоння радять випити склянку теплого молока з медом за годину до сну. Молоко - це джерело кальцію, 97 % якого засвоюється людським організмом.
Рис багатий на вуглеводи, які підвищують рівень серотоніну. Складні вуглеводи, які містяться в рисі, допомагають довше зберегти гарний настрій. Рис зміцнює сердечний м’яз, сприяє поліпшенню роботи серця, потрапляючи в організм людини, починає контактувати з наявною в організмі сіллю і виводить її надлишки. Це не лише покращує обмін речовин, але й сприяє схудненню.
Скумбрія. Фінське дослідження показало, що люди, які споживають її, на 31 % рідше страждають депресією. Магній, що міститься в скумбрії, сприятливо впливає на нервову систему. Містить нікотинову кислоту, яка допомагає боротися з надмірним рівнем холестерину в крові та з тривалим стресом. Регулярне вживання сприяє зміцненню й поліпшенню зору, допомагає зберігати душевний спокій, покращує мозкову діяльність, зміцнює пам’ять.
Смакуйте із задоволенням!

КАРАНТИН ІЗ КОРИСТЮ або РОЗВИВАЄМО  ПАМ’ЯТЬ БЕЗ ПРОБЛЕМ
   Шановні батьки, карантин –  це чудовий час граючи попрацювати і розвинути  память  вашої дитини. Тож якщо ви на  самоізоляції, не гайте дарма час, а спробуйте. До того ж  перераховані гри не вимагають практично ніякої підготовки, але дуже цікаві дітям. Так непомітно, в процесі гри, ви з легкістю будете тренувати пам’ять малюкові, що в майбутньому йому знадобиться.

1.                  Запам’ятай слова по порядку. Називаємо кілька слів, які дитина повинна запам’ятати і повторити в тому ж порядку. Для початку можна використовувати в грі лише декілька слів – 3-5. Далі можна ускладнювати правила гри, збільшуючи кількість слів. Наприклад: будинок, сонце, каша, лампочка, собака.
2.                  Хто загубився. Перед малюком викладаємо кілька іграшок (штук 5-6 не більше) і просимо запам’ятати їх. Далі малюк виходить з кімнати, а ми швидко ховаємо одну з іграшок. Повернувшись, дитина повинна уважно повинна визначити, хто ж утік і загубився.
3.                  Будиночок. Для цієї гри беремо кілька іграшок (підійдуть різні іграшки з кіндер-сюрпризів, маленькі машинки та ін. Невеликі іграшки). Просимо дитину запам’ятати іграшки. Після того, як малюк повідомляє, що запам’ятав – ховаємо іграшки в «будиночок» (роль будиночка може зіграти звичайна коробка). Просимо дитину пригадати всі іграшки, які сховалися. Після того, як всі іграшки відгадано, можна помінятися ролями, і тепер мама вгадує, хто ж сховався в будиночку
4.                  КартинкиДля цієї гри підійдуть будь-які кольорові картинки, якщо у вас є книжка з великою кількістю картинок, сміливо беріть її. Дитині показуємо картинку, і просимо запам’ятати все, що на ній зображено. Після того, як малюк подивився і все запам’ятав, картинку прибираємо і просимо дитину по пам’яті відтворити все, що він бачив.
5.                  Магазин. Відправляємо дитину в «магазин» при цьому називаємо те, що потрібно купити (для початку не більше 4-5 найменувань). Наприклад, хліб, морозиво, молоко, сир, шоколадку. Малюк біжить в іншу кімнату і перераховує татові-«продавцеві» все, що він хоче у нього купити. З часом список покупок збільшуємо. У таку гру можна грати і в реальному магазині. Виходячи з будинку, повідомте дитині, що вам необхідно купити в магазині. Прийшовши в магазин, нехай малюк по пам’яті допомагає вибирати необхідні продукти.
6.                  Розвідники. Перед виходом на вулицю оголошуємо дитині початок гри і пояснюємо умови. Необхідно на вулиці все запам’ятовувати, де що знаходиться, що відбувається, а повернувшись додому, «доповісти» татові, що бачив, акцентуючи увагу на деталях: якого кольору машина у дворі, кого зустріли в магазині, скільки кішок бігало біля сусіднього під’їзду …
7.                  Портрет. Пропонуємо малюкові уважно подивитися на маму і запам’ятати, у що вона одягнена. Далі мама виходить в іншу кімнату і щось міняє у своєму образі, наприклад, надягає шапку, шарф або змінює одну спідницю на іншу. Повертається в кімнату. Дитина уважно дивиться на маму і повідомляє, що змінилося в її образі.
8.                  Танцюємо. Ця гра допомагає в розвитку рухової пам’яті. Включаємо музику і відтворюємо під неї який-небудь нескладний рух. Наприклад, сісти навпочіпки, встати, а потім підняти руки вгору. Пізніше кількість рухів можна збільшувати. Дитина в свою чергу запам’ятовує рухи мами, а потім відтворює їх по пам’яті.
9.                  Повторюшка. Для гри використовуємо підручні матеріали: гудзики, монетки, рахункові палички. За допомогою перерахованих предметів викладаємо нескладне зображення, наприклад, будиночок або цифру 1. Пропонуємо дитині запам’ятати зображення, після чого малюк відтворює побачене.
10.              Малюнок. Малюємо на аркуші паперу простий малюнок, наприклад, круг, трикутник, квадрат. Зображення протягом декількох секунд показуємо дитині, після чого прибираємо і малюк повинен відтворити малюнок на своєму листку. Спершу малюнки створюються простим олівцем, далі можна ускладнювати різними кольорами, формами, кількістю зображених на аркуші паперу предметів.
11.              Знайди зображення. Дитині показуємо картку із зображеними на ній тваринами. Після того, як малюк уважно подивився і запам’ятав, картку прибираємо. Далі перед дитиною викладаємо кілька карток із зображеними на них різними тваринами, в тому числі і ту, яку дитина запам’ятовувала. Просимо малюка уважно подивитися на картинки і вказати ту, яку йому показували. На початку, можна обмежитися 4-5 картками, далі ускладнюємо вправу за допомогою збільшення кількості картинок.
12.              Слова. У цю гру можна грати, як удвох, так і з групою дітей. Називаємо слово (наприклад, сонце), малюк його запам’ятовує, повторює і додає будь-яке додаткове слово (наприклад, озеро). Наступний гравець (або знову ви, якщо граєте удвох з дитиною) називає всі перераховані раніше слова і додає одне нове слово (наприклад, сонце, озеро, верблюд). Гра продовжується до тих пір, поки один з гравців не зможе відтворити всі раніше названі слова.
13.              Знайди 10 відмінностей. Дитині демонструємо дві картинки, які мають незначні відмінності один від одного. Дитина, уважно вивчивши картинки, повинна знайти ці відмінності й назвати.
14.              Меморі. Беремо кілька парних карток (для початку краще брати невелику кількість). Показуємо дитині зображені на картках картинки. Далі перевертаємо їх сорочками догори. Пропонуємо малюкові відкривати картки попарно. Якщо зображення збіглися, то вони видаляються з гри. Якщо ж картинки виявилися різні, то перевертаємо їх знову сорочками вгору і повертаємо на місце.
15.              Дії. Дитині пропонуємо виконати дії в певному порядку. Наприклад, підійди до свого столу, візьми червоний фломастер і віднеси його на кухню.

А ще  підбірку ігор для розвитку пізнавальної сфери вашої дитини
ви зможете знайти за посиланням

Бажаю успіху

12 ЩОДЕННИХ СПРАВ, ЯКІ ПОЛІПШУЮТЬ НАШЕ ЖИТТЯ
1. Прокидайтеся раніше.
2. Вибирайте собі "корисну пораду дня" і дотримуйтесь її.
3. Зробіть що-небудь вперше. Або знайдіть новий спосіб для виконання якоїсь буденного справи. Це тренує розумові здібності.
4. Вчіться використовувати інструкції, алгоритми і методики. Використовуйте відомі, шукайте нові. Наприклад, освойте Keyboard Shortcut Editor (редактор гарячих клавіш), за допомогою якого можна створювати власні і редагувати існуючі гарячі клавіші.
5. Не залишайте без уваги жодної ідеї, що приходить вам в голову. Записуйте кожну - якщо навіть не вийде реалізувати її відразу, ви можете повернутися до неї потім.
6. Пийте більше води.
7. Присвячуйте читанню хоча б 30 хвилин кожен день. Частіше читайте добірки цитат: це - концентровані збірки мудрості.
8. Читайте інтернет-матеріали з користю, робіть висновки, а не просто пробігайте очима.
9. Читай  кожен день обрану навмання статтю Вікіпедії, щоб отримувати інформацію про ті речі, про які не знали раніше.
10. Слухайте навчальні або мотиваційні програми, якщо зайняті тим, що не вимагає повної концентрації.
11. Частіше використовуйте таймер під час виконання будь-якої роботи.
12. Будьте доброзичливі протягом дня. Це вселяє оптимізм і піднімає настрій.

11   ЕКСПРЕС-МЕТОДІВ САМОРЕГУЛЯЦІЇ



1. Повільний рахунок в умі
Якщо ви відчуваєте, що ось-ось вибухнете, то просто почніть повільно рахувати  про себе до 10 і назад до 1. Ви будете здивовані, але цей «дитячий спосіб» реально працює.
Дуже скоро ваш гнів значно знизитися, а ситуація здасться не такою вже і критичною. Про це найпростіший спосіб, що допомагає швидко заспокоїтися, відомо давно, тому візьміть його собі на озброєння. Фахівці радять не просто вимовляти про себе цифри, але і намагатися представляти їх в своїй уяві.

2. Стабілізація дихання
Різні дихальні техніки допомагають людині боротися зі стресами. Правильне дихання швидко призводить до зниження адреналіну в крові, оскільки в організм надходить більше кисню.
Давайте розглянемо декілька дихальних методик, які допомагають швидко заспокоїтися.
Спосіб заспокоїтися 1
    виконайте по черзі 3-4 глибоких і стільки ж швидких вдихів-видихів;
    вдихайте через ніс, а видихайте через рот;
    візьміть 5-секундну паузу і повторіть всю процедуру заново, а потім ще 3-5 разів.







Спосіб заспокоїтися 2
    почніть вдихати повітря в легені якомога глибше, в звичному для себе темпі;
    зосередьтеся на кожному вдиху і намагайтеся дихати без різких ривків;
    заспокоєння настане через кілька хвилин.

           Спосіб заспокоїтися 3
    різко вдихніть, стиснувши при цьому кулаки;
    на видиху різко розтисніть кулаки, повністю розслабивши пальці;
    виконайте 10-12 вправ.

3. Візуальна зміна картинки
Щоб швидко заспокоїтися почніть фантазувати або згадувати бачені раніше об'єкти. Уявіть, що ви бачите багато води, а також інші приємні для вас предмети. Якщо це можливо, постарайтеся вибрати для себе зручну позу і закрити очі.
Дихайте повільно і розмірено, думаючи про красиве узбережжя моря або озера. Також не забувайте про задній фон - хмари, птахи, дерева.
Спробуйте відчути контакт з водою, яка стікаючи по вашому тілу, забирає разом з собою всі негативні думки і переживання. Залишайтеся в такому положенні протягом декількох хвилин.

4. Контакт з водою

Перейдіть від уявної води до реальної. Для цього достатньо просто відкрити водопровідний кран або опустити руки в посудину з водою. Позбавтеся від усього, що може заважати вам розслабитися - краватка, застібки, шпильки або сильно затягнутий пояс.
Потім торкніться мокрими долонями шиї і злегка помасажуйте її подушечками пальців. Через пару хвилин вимийте руки і уявіть, що вода забрала з собою всі ваші проблеми.

5. Чорний шоколад або мед
2-3 шматочки чорного шоколаду (від 60%) допоможуть вам поліпшити настрій і заспокоїтися. Цікавий факт, що 1 чайна ложка натурального меду має подібні властивості.

6. Легкий самомасаж


Щоб швидко заспокоїтися фахівці радять масажувати голову і кисті рук. Для масажу голови підійде звичайна щітка. Розчісуйте волосся протягом декількох хвилин. Це допоможе вам поліпшити кровопостачання і розслабити м'язи голови.
Додатково промасажує зону між бровами. Долоні досить просто посилено потерти одна об одну, поки вони не почервоніють.

7. Ароматерапія
Люди з давніх часів використовують для лікування різних хвороб або швидкого заспокоєння певні аромати. Особливо дана практика популярна в східних країнах.
Щоб відтворити навколо себе приємну атмосферу, досить просто запалити аромалампу або розтерти пару крапель олії в долонях. Деякі аромати  прекрасно нейтралізують хімічні речовини, що викликають нервові процеси в організмі людини.
З цією проблемою добре справляється масло солодкого апельсина, лимона, лаванди або герані. Воно заспокоює нерви і вирішує питання безсоння. Цікавий факт, що сьогодні практично будь-яке масло можна придбати у вигляді спрею.
8. Гарячий напій
Якщо ви ніяк не можете швидко заспокоїться, то в такому випадку варто випити гарячий напій. Найкраще якщо ним виявиться відвар ромашки або шипшини. Також добре заспокоюють нерви трав'яні чаї. Подібні гарячі напої нормалізують кров'яний тиск і дихання, а також допомагають людині розслабитися.

9. Легка перестановка
Деякого типу людей швидко заспокоїтися допомагає проста перестановка меблів. Починаючи виконувати фізичну роботу, людині вдається забути про стрес. Цікавий факт, що згідно зі східними практикам необхідно пересунути 27 предметів, щоб позбутися від смутку.
Варто відзначити, що багатьом, щоб прийти в стан спокою, досить пересунути навіть якісь легкі предмети. До їх числа можна віднести картини, предмети інтер'єру або квіткові горщики, які стоять на підвіконні. Вже через кілька хвилин ви досягнете бажаного ефекту.

10. Фіксація думок на папері
Якщо ви відчуваєте, що незабаром почнете нервувати, запишіть на папері всі ваші переживання. Таким чином, у вас вийде переосмислити власні занепокоєння і подивитися на них з іншого боку. Також дуже ефективно спалити записки або предмети, що викликають у вас тривогу. Такий вчинок допоможе знищити разом з предметом і причину занепокоєнь.

           11. Рух

У роботі над зняттям стресу важливе місце займає наше тіло! І найважливіша роль тут відведена фізичної активності, яка є магічною кнопкою придушення гострого емоційного сплеску.
Вашій увазі декілька простих вправ! Починаємо з потягування - «тягнемося до зірок» і повторюємо цю вправу після кожного блоку.
Негативні почуття «живуть в загривку». Тому важливо розслабити плечі!
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок»). Опустити руки вниз, розслабити.
- «Черепаха»: підніміть плечі з напругою на вдиху, потім опустіть їх на видиху (повторіть 3 рази).
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.
- «Терези»: підніміть по черзі кожне плече по 3 рази.
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.
- «півколом»: плечі розслаблені, ноги на ширині плечей. Покладіть підборіддя на груди, поверніть підборіддя і шию направо, потім наліво (по 2 рази), потім покладіть голову на спину і зробіть півкола вправо і вліво (по 2 рази).
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.
- «Метелик»: встаньте прямо, ноги на ширині плечей. Зігніть руки в ліктях, потім торкніться пальцями плечей.
Повертайте руками 3 рази вперед, потім 3 рази назад.
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.
- «Ножиці». Багато вчених вважають, що навколо людини існує певний поле, позитивний або негативний заряд якого залежить від зовнішніх впливів. У той момент, коли ви знаходитесь в ситуації гострого стресу - навколо вас поле з негативним зарядом, яке нічого доброго вам не принесе. Поміняти полярність вашого поля допоможе це нехитре вправу:
* Уявіть, що ваші руки - це гострі ножиці, які здатні енергійно розрізати на дрібні шматочки поле з негативним зарядом!
* Поставте ноги разом, розслабте плечі.
* Витягніть руки горизонтально в сторони долонями вниз.
* Енергійно схрещуйте витягнуті руки перед грудьми, чергуючи: ліву над правою і праву над лівою.
Подумки уявляйте собі як ви «розправляється» з цим негативним полем, методично подрібнюючи його на шматочки. А тепер подмімо на них - і вони розлетілися в різні боки, як попіл!
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.
- «Гойдалки». Справжні гойдалки зараз навряд чи побачиш. Ось ви відштовхуєтеся ногами і летите разом з вітром! Будемо виконувати цю вправу з позитивним настроєм і постараємося згадати ті дитячі відчуття легкості, безтурботності, повного щастя!
· Поставте ноги трохи ширше плечей;
· Нахиліться вперед. Спину при цьому тримайте паралельно підлозі.
· Качайте руками вправо - вліво, голова повинна слідувати за руками.
· Закрийте очі і уявіть себе, що коливається в спекотний літній день під прохолодними березами на дерев'яних гойдалках.
· Зупиніться в такому положенні, розслабивши шию і плечі так, щоб голова і руки вільно звисали до підлоги. Дихати глибоко стежити за своїм диханням. Перебувати в такому положенні протягом 1-2 хвилин. Потім повільно випрямитися.
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.
- «Замок». Отже ми з вами відкинули негативні емоції далеко - далеко. Тепер ми поставимо захисний замок, який не дасть всьому поганому проникнути в наше серце і зруйнувати його.
* З'єднайте кисті рук перед собою на рівні грудей так, щоб поглиблення між великим і вказівним пальцем з'єдналися - в результаті у вас вийшов «замок».
* Злегка підніміть лікті і з силою стискайте руки - тим самим ми зміцнюємо нашу захист від негативного впливу зовнішнього світу.
* У момент максимального напруження порахуйте до п'яти і розслабтеся!
- «дотягнемо до зірок» (підняти руки вгору і потягнутися до «зірок». Опустити руки вниз, розслабити.



МЕТОДИ САМОРЕГУЛЯЦІЇ І ЗНЯТТЯ НАПРУГИ У ДІТЕЙ З 5 РОКІВ
                    
«Візьміть себе в руки»
Дитині говорять: «Як тільки ти відчуєш, що занепокоївся, хочеться когось стукнути, щось кинути, є дуже простий спосіб довести собі свою силу: обхвати долонями лікті і сильно притисни руки до грудей - це поза витриманого людини».
«Врости в землю»
Треба сказати дитині: «Спробуй сильно-сильно надавити п'ятами на підлогу, руки стисни в кулачки, міцно зчепивши зуби. Ти - могутнє, міцне дерево, у тебе сильне коріння, і ніякі вітри тобі не страшні. Це поза впевненої людини».
«Ти-ЛЕВ!»
Дитині говорять: «Закрий очі, уяви лева - царя звірів, сильного, могутнього, впевненого в собі, спокійного і мудрого. Він гарний і витриманий, гордий і вільний. Цього лева звуть так само, як тебе, у нього твоє ім'я, твої очі, твої руки, ноги, тіло. Лев - це ти!»
«Прокидайся, третє око!»
 Дитині говорять: «Людина бачить не тільки очима. Мудрість і розум, витримка і спокій можуть прокинутися в твоєму третє око. Витягни вказівний палець, напряги його і поклади на лоб між брів над носом. Тут твій третє око, око мудрості. Помасажуй цю точку, примовляючи: «Прокидайся, третє око, прокидайся, третє око ...» 6-10 разів.
«Скинь втому»
Треба сказати дитині: «Встань, розстав широко ноги, зігни їх трохи в колінах, зігни тіло і вільно опусти руки, розправ пальці, схили голову до грудей, відкривши рот. Злегка похитав в сторони, вперед, назад. А зараз різко тряхні головою, руками, ногами, тілом. Ти струсив всю втому, трошки залишилося, повтори ще ».
 «Дихай і думай красиво»
Скажіть дитині: «Коли ти хвилюєшся, спробуй красиво і спокійно дихати. Закрий очі, глибоко вдихни: - подумки скажи: «Я - лев» - видихни, вдихни; - скажи: «Я - птах» - видихни, вдихни; - скажи: «Я - камінь» - видихни, вдихни; - скажи: «Я - квітка» - видихни, вдихни; - скажи: «Я спокійний» - видихни. Ти дійсно заспокоїшся!
«Стійкий солдатик»
 Скажіть дитині: «Коли ти сильно збуджений і не можеш зупинитися, взяти себе в руки, встань на одну ногу, а іншу підігни в коліні, руки опусти по швах. Ти - стійкий солдатик на посаді, ти чесно несеш свою службу, озирнися сторонам, зауваж, що навколо тебе робиться, хто чим зайнятий, і кому треба допомогти. А тепер поміняй ногу і подивися ще пильніше. Молодець! Ти справжній захисник!»
 «Врятуй пташеня»
 Скажіть дитині: «Уяви, що у тебе в руці маленьке безпорадне пташеня. Витягни руки долонями вгору, А тепер зігрій його, повільно, по одному пальчику склади долоні заховай в них пташеня, подихай на нього, зігріваючи своїм рівним спокійним диханням, приклади долоні до своїх грудей, віддай пташеняті доброту свого серця і дихання. А тепер розкрий долоні і ти побачиш, що пташеня радісно злетіло; посміхнися йому і не сумуй, воно ще прилетить до тебе!»
"Сонячний зайчик"
 Скажіть дитині: «Сонячний зайчик зазирнув тобі в очі. Закрий їх. Він побіг далі по обличчю, - ніжно погладь його долонями: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді, погладжуй акуратно, щоб не злякати голову, шию, животик, руки, ноги, він заліз  за комір - і там. Він не бешкетник - він любить і пестить тебе, а ти погладь його і подружися з ним».
 "Гора з пліч"
 «Коли ти дуже втомився, тобі важко, хочеться лягти, а треба ще щось зробити, скинь« гору з плечей », розстав ноги, підніми плечі, відведи їх назад і опусти плечі. Зроби цю вправу 5-6 разів, і тобі відразу стане легше ».


9  ПОРАД, ЯК ДОСТУКАТИСЯ ДО ДИТИНИ, ЯКЩО ВОНА ВАС НЕ ЧУЄ
Щоб бути почутим дитиною, зовсім не обов'язково на нього кричати, зупиняти або повторювати кілька разів. Досить знайти правильний підхід. Це, безумовно, заощадить і сили, і час, і нерви. Причому не тільки дорослих, а й самого малюка.
1.                  Зоровий контакт
Досить часто дитина занурена в гру. В цей же час хтось із батьків просить його щось зробити. Дорослий впевнений, що малюк його чує. Однак дитина якщо і чула щось, то не надала особливого значення (адже гра куди цікавіша), і продовжує далі займатися своїми справами. Тоді дорослому доводиться повторювати знову і знову, переходити на крик, щоб малюк нарешті «зволив» відволіктися і вислухав. Все просто, бо така ситуацыя виникаэ тому тому, що не був налагоджений зоровий контакт між дитиною і батьком. Тому для початку переконайтеся, що дитина точно вас чує і слухає (подивітьсяъй в очі, доторкніться до неъ, можна навіть взяти за руку), а тільки потім викладайте свої бажання або вказівки. Для повної впевненості можна попросити дитину повторити те, що йому було доручено (таким чином, він дасть як би доручення самому собі, а в цьому випадку і виконає його куди охочіше.
2.                      Все й одразу
Повернувшись разом з дитиною з прогулянки, батько звертається до неї: «Роздягайся, мій руки і сідай їсти». Для дорослого фраза цілком звичайна, але малюк в розгубленості: поки він усвідомлював одне доручення, йому висловили ще два. У підсумку він стоїть в передпокої, не знаючи, що далі робити. І тоді починається: «Ти що, не чув?», «Тебе довго чекати?», «Мені повторити ще раз?». Можливо, дитина з радістю виконала би все, що їй було сказано, але якби завдання ставилися послідовно, одне за одним. Всі вказівки, висловлені крихітці відразу, побіжно, лише вводять його в оману. Тому рекомендується доручення розбивати на кілька, причому давати наступне лише після виконання попереднього ( «Роздягайся», «Молодець, йди мій руки», «Добре, а тепер їсти»).
3.                      Ніякої багатозначності
«Тобі що, подобається носити забруднену кофту?», «Ти довго будеш ходити в брудних черевиках по дому?» - подібні фрази ясні і зрозумілі дорослим, але малюкам - ні. Вони ще не знають всіх тонкощів мовлення і мови, тому аналогічні фрази сприймають буквально, тобто, як схвалення, а не як натяк на припинення дії. Щоб дитина закінчила робити що-небудь, потрібно сказати їй про це прямо, чітко, ясно, без багатозначності. «Переберися у кофту», «Зніми брудні черевики» - все точно, без натяків.
4.                      Зайві слова
«Негайно перестань балуватися, коли їси! Ти забув, як в минулий раз пролив суп на штани? Знову хочеш забруднитися?» Звичайно, прагнення батьків припинити пустощі малюка зрозумілі - очевидні наслідки, та й повторюється вже не в перший раз. Однак дитина просто забуває, намагаючись сприйняти такий великий обсяг інформації, про що спочатку йшлося і що ж слід зробити. Тому не потрібно згадувати минуле або лякати майбутнім - набагато краще оцінювати і давати поради по здійснюваних в даний момент вчинків. Дитина живе сьогоденням - їй набагато простіше зрозуміти інформацію, що стосується конкретної ситуації, - і зробити по ній висновки.
5.                      Підвищений тон
Дорослий повторює своє прохання кілька разів, але малюк не реагує і продовжує займатися своїми справами. Розсерджений поведінкою дитини батько переходить на крик. Приголомшений малюк каже, що все зрозумів, все зробить і що такого більше не повториться. Насправді ж його метою є припинити крик старшого і відвести від себе можливе покарання. Все, що йому було сказано, найімовірніше, так словами і залишиться, тому що крик лише погіршує ситуацію: він викликає тривогу, страх, які частково блокують розумову діяльність (згадайте свій стан, коли починає кричати ваш начальник - ніби впадаєш в ступор, губишся ). Тому бажаного результату досить складно домогтися підвищенням голосу. Крім того, бачачи таку реакцію, дитина може спеціально провокувати, «виводити на емоції». Відео для тих, хто бажає дивитися на речі тверезо і об'єктивно.
6.                      Час на виконання
У поданні дорослого будь-яке його прохання повинна бути виконана дитиною миттєво. Тільки тут ми знову забуваємо, що маємо справу не з ровесником, а з малюком, якому потрібно трохи часу, щоб приступити до виконання. А якраз цей час на «перемикання» дорослі часто не дають дитині. Наприклад, малюк катається з гірки, коли батьки говорять, що пора додому. Цікаве для дитини заняття доведеться перервати, а це їй це робити зовсім не хочеться. Тому вона продовжує кататися до тих пір, поки батьки не розлютяться і не знімуть її з гірки силою. Результат - сльози, крик, зіпсований настрій. Однак якщо дати дитині для виконання сказаного трохи часу (в даному випадку можна дозволити з'їхати з гірки ще кілька разів, а вже після йти), все може вирішитися мирно.
7.                      Частка «не»
«Не бігай по калюжах!», «Не чіпай собаку!», «Не їж брудні фрукти!» - більшість вказівок дорослих починається саме з частки «не». Однак відомо, що дитячий мозок несвідомо її пропускає. Тому дитина з радістю виконує цілком протилежний заклик до дії. У свою чергу, батьки розцінюють таку поведінку малюка як зроблене «на зло», всупереч словам старших, але ж дитина щиро не може зрозуміти, що не так і за що дорослі його лають. Вихід досить простий: досить прибрати з заборони частку «не» і трохи його перефразувати: «Ти допоможеш помити фрукти?», «Давай обійдемо цю велику калюжу ось з цього вузького бордюру». В результаті - і малюк в безпеці, і дорослі спокійні.
8.                      Зайва опіка
«Туди не ходи ...», «Це не чіпай ...», «Там не бігай ...», «Негайно злізь ...» - гіперопіка зустрічається нерідко, так як батьки бояться за малюка і перетворюють свій страх в постійний контроль. Зрозуміло, постійно чуючи ті чи інші вказівки, дитина з часом просто звикає до них, розцінюючи як фон. В результаті всі вони залишаються без уваги. Це не влаштовує дорослих, і вони приймаються «повчати» нещасного малюка. У цій ситуації можна спробувати почати себе контролювати, порахувати скільки ви робите зауважень дитині за певний час (за годину, за час прогулянки на вулиці, за день). Можливо, їх занадто багато в житті малюка. Якщо страх за нього настільки великий, то краще буде просто знаходитися поруч, коли дитина активна: притримувати, коли він лізе на гірку, коли годує качечок. Це набагато краще, ніж безперервно зупиняти.
9.                      Слухати і чути
Уявімо ситуацію: на дитячому майданчику діти захоплені грою, а мами про щось розмовляють. Один з малюків знайшов гарний камінчик і поспішає поділитися радістю з мамою. Але жінка не бажає відволікатися - вона поглинена бесідою: «Іди, погуляй, не заважай дорослим». Засмученій дитині не залишається нічого іншого, як тільки піти назад до дітей. Це дуже поширена ситуація: зайняті своїми справами батьки не хочуть приділяти увагу малюкові. Але вони забувають, що діти копіюють поведінку батьків. Тому нехай не дивуються, якщо наступного разу і дитина проігнорує їх прохання (тобто зробить так само, як роблять батьки). Доведеться повторити не один раз, можливо, гримнути, щоб вона перевела свою увагу на них. А що вартує дорослим відволіктися на хвилинку, вислухати, порадіти разом з малюком дрібниць? Адже побачивши «правильну» модель поведінки, дитина і сама стане відгукуватися на прохання старших відразу ж.
Пам'ятайте, що виховання слід починати з оцінки власної поведінки.

ЯК НЕ КРИЧАТИ НА ДИТИНУ...?

Виховання дітей - це довгий процес,який вимагає багато енергії, знань, зусиль, терпіння. Ті батьки, котрі займаються вихованням дитини постійно знаходяться в стресовому стані, тому  інколи терпіння не вистачає, і тоді  переходять на крик. Крик - це знак безсилля батьків у виховному процесі. І для дітей крик батьків має негативний вплив, який негативно впливає на все подальше життя...
         Слухаючи вчених з Америки – якщо в родині постійно відбуваються крики та стреси – це негативний вплив на психологічний розвиток дітей. Після такого виховання діти дуже агресивні та замкнуті.
В давні часи криком сповіщали про небезпеку. Коли кричать на дитину, у неї виробляється гормон стресу, що спонукає дитину «бити або бігти». Тіло дитини напружується, а думки в мозку блокуються.
Негативні наслідки постійного крику на дітей:
1) Виробляється гормон стресу, який викликає у дитини постійне напруження, блокування думок і відчуття тривоги.
2) Зменшується розмір мозолистого тіла, і як наслідок, погіршується пам'ять і увага, а також зменшується приплив крові до мозочка
3) Починаються проблеми у поведінці, може виникнути депресивний стан.
4) Знижуєтся самооцінка дитини, вона стає замкненою
5) Дитина може стати конфліктною та агресивною...
            Більшість дітей підліткового віку починають пропускати навчання, не мають бажання навчатися та постійно вступають у конфліктні ситуації, починають обманювати. Будьте обережні, адже крик – може зробити дитину замкнутою в собі, вона починає замислюватися над тим, що вона нікому не потрібна. Такий стан не можна зупинити за допомогою подарунків або дбайливою увагою.
Як запобігти крику та позбутися цієї звички?

  • Замислитесь над тим, що саме змушує вас кричати на дітей. Подумайте над тим, може причина в вас, а саме у вашому поганому настрої або ви розлючені.
  • Не треба одразу кричати. Спробуйте виконати дихальну гімнастику або просто вийти з кімнати та відволіктись.
  • Не треба перебільшувати можливості вашої дитини. Завжди подумайте про те, що перед вами стоїть дитина, яка ще не вміє досконало все робити.


Карантин -  не привід панікувати

Мати переживання у складний період — це нормально: невідоме завжди викликає побоювання і тривогу, а часом навіть страх. Тому, якщо тривожні думки займають багато часу, спробуйте сконцентруватися на чомусь, що вам подобається: дивіться фільми чи серіали, грайте у відеоігри, розв’язуйте кросворди або, врешті, підкоріть судоку.
А краще  приділити  увагу своїм близьким  (коли ще матимемо стільки часу і можливостей?). Спілкуйтеся із близькими та друзями онлайн. Ви можете використовувати Skype, Zoom, Facetime або відеозв’язок у Messenger для зручного спілкування. Головне — не дозволяти коронавірусу повністю охопити ваші думки.
Також спробуйте відкласти занепокоєння. Виділіть 10-20 хвилин на день для переживань. Якщо тривожні думки з’являться в інший час, нагадайте собі: “Зараз не час хвилюватися, я маю інші справи, подумаю про це згодом”. Дуже нагадує «метод Скарлетт Охара». Чи не так?
Якщо практикувати це часто, то відкладання переживань стане автоматичною звичкою. Не плануйте час для переживань на пізній вечір. Якщо тривога з’являється, не дратуйтеся, нагадайте собі, що у вас є для неї час та перемкніться на щось інше.
Тема захисту  себе від панічних атак зі сторони оточуючих людей була актуальна у будь які часи, а зараз стала дуже гострою. Найголовніший факт, якщо ви реагуєте на панічну атаку, значить у вас є почуття і вони вас атакують: сором, вина, страх. Дуже гарно зрозуміти звідки вони і вміти з ними поводитися.
Другий важливий факт, треба придивитися до людини та зрозуміти, чого вона від вас хоче. Часто за атакуючою поведінкою стоїть прагнення отримати визнання, увагу, любов,  котрих так не вистачає у житті. Ви можете це зрозуміти, але не зобов’язанні давати це, а можна просто поспілкуватися: «Я розумію, що тобі потрібна любов (визнання), але я не можу це зараз дати».
Нагадуємо : Ви не несете відповідальність за почуття інших.
Пам’ятайте : Не піддаватися негативному настрою, не вступати в суперечку, не  робити зустрічну атаку – це відпустить вашу енергію та зіб’є з пантелику. Будьте  усвідомленіше в даний момент, задавайте собі питання: Що я відчуваю? Чого я хочу?
Вибудовуйте особисті кордони з кожною людиною  та показуйте їх від випадку до випадку, щоб при конфліктній ситуації за них не заступати. Ви завжди маєте право сказати про свої межі чи піти, тим самим захистивши себе.
Є декілька технік, які допоможуть вам у ситуаціях панічних атак.
Техніка «Відповідь без реакції»
Атакуючий зачіпає вас за найвразливіші місця, пам’ятайте про це  і не лякайтесь. Необхідно взяти під контроль емоції, які нахлинули і для цього необхідно витримати паузу перед відповіддю, звернути увагу на своє дихання, нормалізувати його. Після цього відповідати стримано та продумано. Відсутність емоційної реакції збиває з пантелику атакуючих , а вам допоможе встояти і зберегти себе.
Техніка «Вибачення»
Ніщо так більше не бентежить як несподівана реакція! Якщо ви знаєте, що вас чекає чергова психічна атака, продумайте за що можна було б вибачитися в даній ситуації, щоб відразу зупинити атакуючого і заспокоїти агресію. Можна розмову почати з цього і у атакуючого не буде можливості нападати на вас.
Тож намагаємося тримати емоції під контролем  і з користю для себе  та своїх близьких використовуємо час карантину.
Пропоную деякі посилання, які, сподіваюся, стануть Вам у нагодіJ

10 стратегій, які допоможуть нам впоратись із викликами пандемії та карантину
Ми переживаємо час страху, жорстких обмежень та невизначеності. Як впоратися з цими випробуваннями? Як допомогти собі та іншим пережити цей період?
Олег Романчук, директор Інституту психічного здоров'я УКУ та Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії; дитячий психіатр та експерт проекту Психічне здоров'я для України пропонує 10 стратегій які допоможуть нам впоратись із викликами пандемії та карантину.

8 ігор з дітьми для підвищення «психологічного імунітету»
У стані стресу наш  фізичний, і, напевно, більшою мірою - «психологічний» імунітет слабшає , а  зараз він особливо важливий. Як підвищити «психологічний імунітет» вашої дитини розповість дитячий сімейний психолог Світлана Ройз ...

Граємось із дітьми: 40 цікавих ідей відпочинку всією сім'єю
  Коли всі мультики уже переглянуті, іграшки набридли і хочеться чогось новенького, дитині можна запропонувати вибрати та виготовити гру самотужки. Ось вам кілька варіантів відпочинку із дітьми  

Казка для дітей про коронавірус «Чому мені не можна до бабусі?»
Ця казка  для дітей, що опинилися в соціальній ізоляції через пандемію коронавірусу. Історія допоможе  пояснити дитині, що відбувається навкруги та дасть Вашій дитині відчути, що вона не одна в цій ситуації.

Корисні підказки – це унікальна енциклопедія у мультиках!

Відео-інструкція для дорослих і дітей: А ви точно миєте руки правильно?
Переймаєтеся гігієною своєї дитини – покажіть їй це відео




Немає коментарів:

Дописати коментар